Click On Photos





Information for 2016


 Click here to see School Uniform prices 

* Sorry we do not have eftpos facilities

* Uniform is available from the school office during school hours


Click here to see 2016 Stationery List 



Term 3 End-Of-Term awards 

These can be viewed by looking at Newsletter Number 29, to the right on this page.  Once again, a big thankyou and congratulations to these students who have worked hard and who have been acknowledged.



Term 2 End-Of-Term awards

Well done to all the recipients of these awards this term: you have shown your teachers that you are prepared for learning and have put in maximum effort.  Congratulations.


Room 2   

End of term class award

Righteous Mahara                  Caitlin O’Sullivan-Young

Tech Awards

Genuine Mahu – Foods           Righteous Mahara – Visual Art

Naomi Faauli - Music

Room 3

End of term class award

Isabelle Elliot                         Christian Thompson

Tech Awards

Kahurangi Chase – Multi         Tamara Tokona-Tapara – Fabric

Isabelle Elliot - Music

Room 4

End of term class award

Waimarama Mahuika-Gerrard          Jack Donovan

Tech Awards

Valhalla Patterson-Robati - Multi

Room 5

End of term class award

PJ Greenfield                         Benjamin Tangaroa

Tech Awards

Keiva Ralph – Wood               Tahleah Kiri – Visual Art

Room 6

End of term class award

Brianna Woodall                    Chalcedony Taito

Tech Awards

Brianna Woodall – Food          Charlotte More – Wood

Ethan Sowry – Wood             Ape Sione - Fabric

Room 7

End of term class award

Wihiria Wharewera-Garbutt     Remedy Ferris

Tech Awards

Leah Kingi – Foods            Wihiria Wharewera-Garbutt – Wood

Nick Hemming – Visual Art          Joanna Koia – Fabric & Multi

Room 8

End of term class award

Paige Hannam         Ilma Aminudeen      Xavier Asiata

Tech Awards

Kohine Teatonga – Visual Art         Jerome Jensen - Multi

Marissa Kelemete- Fabric                Xavier Asiata - Music

Room 9

End of term class award

Dayjarn Forrester                  Thanaz Thazleem

Tech Awards

Genesis Kiliata – Foods           Cheenal Solagar - Foods

Lucy Tagoai - Music





End Of Term 1 Assembly

Congratulations to all those students who received an award in the end-of-term assembly.  Well done on an excellent first term!

End of Term 1 Awards List






Ietitaia Taula


Kyra Ambrose




Rufus Tamaka


EJ Taloaina-Mulitalo




Estahnia Kohere-Smith


Ariki Dudley-Kiikoro




Leontaye Tutahi


Kairah Hodges




Alisha Taylor


Kian Whitlock




Kiyarah Reha-Wiri


Jakaan Taueki




Siniva Tuilaga


Joshua Skipper




Jade Kaden-Delany


Brent Rikiriki




Isabelle Elliot


Rachel Fairbairn




Reyse Borell


Tamara Tokona-Tapara




Mya Kaden


Taylar Holes


Visual Art


Finnan Ralph


Jeremiah Thickett




Jacinta PoChing


Ietitaia Taula



Wood                    Ashlyn Chandra                                          Raven Tusa



Congratulations to all students involved in the creation of the Healthy Wrap. We won the NZ Vegetarian Society video competition, Intermediate category. 



Avalon Intermediate's performance at the Polyfest last night was completely amazing. Watch the performance below.